Spencer Hockey Club

Juniors - Teams, Training Times and Managers

New Member Enquiries - see How to Join Spencer Juniors

Fixtures enquiries: SpencerHCJrFixtures@gmail.com

Please note that the 2018 Spencer Hockey Club AGM will take place on Tuesday June 12th. The AGM will start at 7.30pm precisely, with documents available for viewing from 7pm.

2018/19 SEASON

Sunday 2nd September to Sunday 16th December, half term break Sunday 21st October
Sunday 6th January to Sunday 31st March, half term break Sunday 17th February

Team

Manager

Age Group Coach

Main Training Times and Locations

Match Fixtures

Mixed U6/U7

Years 1+2

Alex Aspbury
alexaspbury@yahoo.co.uk

Andrew Crow & Dale Joseph (Main)
James Armitage
Andrew Carlisle
Nico Kurt
Helen Oakley
Kimberley Burrows (backup)

Sunday
9:30-10:45
1/4 astro @ Fieldview

no external matches

Mixed U8

Year 3

Julia Edbrooke
julia.edbrooke@gmail.com

Chris Booth & Gavin Rowlands (Main)
John Aynsley
James Cunniffe
Katie Harkins
Simon Russian
Simon Rylatt
Ali Tyrell
Tom White
Xander Veldhuijzen

Sunday
9:30-10:45

1/4 astro @ Fieldview

plus one quarter season rotation to La Retraite (time TBC)

up to 4 festivals

Girls U9

Year 4

Chrystelle Barral
c_barral@yahoo.com

Foye Weatherhead (Main)
Mike Ferrant
Lucelle Hendriks-Bruinsma
Sarah Pusey
Cats Turner
John Turner
Dan Warburg

Sunday
9:30-10:45
1/4 astro @ Fieldview

plus one quarter season rotation to La Retraite (time TBC)

up to 4 festivals

Girls U10

Year 5

Debbie Checketts
debschecketts@gmail.com

Cait Reynolds
caitlin_reynolds@hotmail.com
(back up)

Steve Brooks (Main)
Jorge Alcover
James Burns
Simon Cross
Andrew Joint
Tom Lewin
Jonny Sleeman
Wendel Verbeek

Sunday
9:30-10:45
1/4 astro @ Fieldview

plus one quarter season rotation to La Retraite (time TBC)

up to 4 festivals

Girls U11

Year 6

Alison Ashton
alison.ashton@mail.com

Emma Tonkin (Main)
Kimberley Burrows
Nick Byrne
Tom White

Sunday
10:45-12:00
1/4 astro @ Fieldview

plus one third season rotation to La Retraite 13:00-12:30 (earlier time TBC)

Home Counties Girls U12 Development League

Girls U12

Mosquitos
Dragonflies

Year 7

Sue Campbell
sueandgareth@hotmail.com

Simon Nicklin (Main)
Jorge Alcover
Anthony Boon
Gareth Campbell
Mary-Claire Holliman
Nick Rainsford

Sunday
12:00-13:15
1/3 astro @ Fieldview

plus rotations to Ricards Lodge 13:30-14:45

Monday
18:00-19:15
1/2 astro @ Fieldview

Home Counties Girls U12 Development League

Girls U14

GU14 Hornets
GU14 igermoths
GU14 Fireflies
GU14 Lacewings

Years 8+9

Alexandra Allan
alexinglisuk@yahoo.co.uk
Penny Chalkley
penny.chalkley@googlemail.com
Lorrayne Shaw
hockeylorrayneshaw@gmail.com

Gareth Campbell & Tim Goodhind (Main)
Alexander Bastin
Rebecca Beckett
Jerry Goddard
Charlotte Hucker
Shaun Jordan
Andy Mather
Georgina Ravenhall
Richard Rothwell
David Shaw
Rick Welsh

Sunday
12:00-13:15
2/3 astro @ Fieldview (for September @ BP 12:00-13:30)

plus rotations to Ricards Lodge 13:30-14:45

Thursday
18:15-19:30
whole astro @ Fieldview

Home Counties Girls U14 League


Home Counties Girls U14 Development League

Girls U16

GU16 Scorpions
GU 16 Spiders
GU16 Bees
GU16 Wasps

Years 10+11

Helen Laundon
laundons@aol.com
Sally McMurray
sally.mcmurray1@gmail.com
Karen Price
karen.joshprice1@btinternet.com
Amrita Sheldon
asheldondehra@googlemail.com

David Grammer (Lead)
Steve Cox & Melanie Wood (Main)

Beccie Atkinson
David Ayres
Martin Blinkhorn
Dee Gibson
Mary-Claire Holliman
Charlie Hooper
Claire Millard
Simon Packard
Step Parikian

Sunday
14:45-16:15
whole astro @ Fieldview

Friday
19:00-20:15
1/2 astro @ Fieldview

Scorpions: Home Counties Girls U16 Development League

Bees and Spiders: Home Counties Girls U16 League

Wasps: Home Counties Girls U16 Premier South League and England Hockey Girls U16 League

Girls U18

Girls U18 Mayflies

Girls U18 Damselflies

Years 12+13

Kate Bower
katebower@me.com
Charmaine O'Neill
oneillcharmaine@gmail.com

GT (Lead)
Ruth Bailey (Main)
Erik Castenskiold
Step Parikian

Sunday
16:15-17:30
½ astro @ Fieldview

Mayflies: Home Counties Girls U18 League and England Hockey Girls U18 League

Damselflies: Home Counties Girls U18 Development League

Boys U9

Year 4

Mark Hopkins
markewhopkinsuk@gmail.com

Nick Byrne & Vanessa Morphet (Main)
Nick Evans
Sarah Pusey
Nick Rainsford (backup)

Sunday
9:30-10:45
1/4 astro @ Fieldview

plus one quarter season rotation to La Retraite (time TBC)

up to 4 festivals

Boys U10

Year 5

Yalda Henkes
yalda.henkes@me.com

John Aynsley & Simon Russian (Main)
Tim Butler
Chris Graham
Lucelle Hendriks-Bruinsma
Simon Rylatt
Xander Veldhuijzen
Nick Evans (backup)
Amanda Lyons (backup)

Sunday
10:45-12:00
1/4 astro @ Fieldview

plus one third season rotation to La Retraite 13:00-12:30 (earlier time TBC)

up to 4 festivals

Boys U12

Years 6+7

Suhul Haile
Sbh071@gmail.com

Tim Goodhind & John Turner (Main)
Steve Brooks
Andrew Lennox
Andy Mather
Seb O'Connell
Ali Tyrell
Rick Welsh

Sunday
10:45-12:00
1/4 astro @ Fieldview

plus one third season rotation to La Retraite 13:00-12:30 (earlier time TBC)

Friday
17:45-19:00
1/2 astro @ Fieldview

up to 6 festivals

Boys U14

BU14 Cyclones

BU14 Tornadoes

Years 8+9

Juliette Wade
juliette.wade@btinternet.com

Jim Kemp (Main)
Niels van Beusichem
Alan Holliman
Dale Joseph
James Marshall
Alexander Patskov
Grae Scott
Julian Stocks
Miles Taffs
Emma Tonkin
Xander Veldhuijzen

Sunday
13:15-14:45
1/2 astro @ Fieldview

Friday
17:45-19:00
1/2 astro @ Fieldview

Cyclones: Mercian Junior Hockey League Regional + South

Tornadoes: Mercian Junior Hockey League Regional + Central

Boys U16

BU16 As

BU16 Storms

Years 10+11

Ray Willis
ray@gwillis.demon.co.uk

Oli Bell (Lead)
Ed Gale (Main)

Dominic Gurney-Champion
Rupert Flury
James Marshall
Simon Munyard

Sunday
13:15-14:45
1/2 astro @ Fieldview

Friday
19:00-20:15
1/2 astro @ Fieldview

BU16 As: Mercian Premier League and England Hockey League

Storms: Mercian Regional + League

Boys U18

Years 12+13

Corinne Cunningham
corinnelcunningham@gmail.com

GT (Lead)
Martin Carr-Hill (Main)

Rob Howarth

Sunday
16:15-17:30
½ astro @ Fieldview

Leagues to be confirmed

Goal Keepers

phil.spencer@ubs.com

All age groups on rotation

Sunday
10:45-12:00
just under 1/4 astro @ Fieldview

 
 
Sunday training is held at Spencer Hockey Club, Fieldview, SW18 3HF; La Retraite High School, Atkins Road, SW12 0AB; and Ricards Lodge, Lake Road, SW19 7HB

Weekday training is always at Fieldview, SW18 3HF

Matches and festivals are held at Fieldview, Battersea Park or Bank of England Club in Roehampton. Please check with the appropriate manager as to which site your match or festival being played at. 

More roles and contacts go to our Who's Who page...

Volunteering

The hockey section is run by volunteers with only a couple of roles carried out by paid staff. As a member of the club, we hope that you will embrace the club's ethos by donating your time and skills to help our children enjoy the best possible sporting experience. Find out more about volunteering.

League Age Groups

Spencer HC and all junior club leagues and tournaments uses a 1 September cut off for grouping players (ie following the school year). Junior Development Centres (ie county level and above) use 1 January cut off.